Tipy a triky

Tipy a triky

Musíme ošetřovat litinu olejem?

Ano, ale týká se to jen tzv. černého litinového nádobí, které bez občasného naolejování jako každé jiné železo začne rezavět.

U litinového nádobí Gourmetina tyto problémy řešit nemusíte, protože u něj je kovový podklad chráněn několika vypálenými vrstvami smaltu. Speciální bílý potravinářský smalt, kterým jsou ošetřeny vnitřky nádob, navíc splňuje nepřísnější zdravotní kriteria.

Údržba litinového nádobí

Díky povrchové úpravě smaltem je litinové nádobí při správném zacházení takřka nezničitelné. I po velké havárii, když se například něco v troubě pořádně připeče, stačí nechat připálený pokrm odmočit a následně nádobí umýt obyčejnou kuchyňskou houbičkou. Vyvarujte se hlavně všech abrasivních mycích prostředků a drátěných houbiček, které mohou skelný smalt lehce poškodit. Z tohoto důvodu se nedoporučuie ani časté mytí v myčce…

K čemu se nejvíc hodí litinové nádobí?

Ideální je k pomalému pečení a vaření při nižších teplotách. Třeba kachna v poctivém litinovém pekáči pečená na 140 stupňů za 5–6 hodin bude dokonalá.

V litině můžete ovšem smažit i péct, díky naprosto dokonalému vedení tepla je úplně jedno, zda je zdroj tepla při pečení nahoře, dole či po stranách …

Odeslat článek známému   Vytisknout